Historia
Zakłady firmy Mondi w Świeciu są obecnie największym w Polsce producentem masy celulozowej i papieru. Będąc potentatem w skali regionu dziedziczą również chlubne – sięgające schyłku średniowiecza – tradycje papiernicze, gdyż pierwsze czerpalnie papieru na ziemiach polskich wzniesiono pod koniec XV wieku we Wrocławiu, Świdnicy, Nysie, Raciborzu i Prądniku Czerwonym pod Krakowem.
W leżącym nieopodal Świecia Przysiersku — papier czerpano już w XVI wieku, więc śmiało można się pokusić o stwierdzenie, że Mondi Świecie S.A. jest kontynuatorem tradycji papierniczych w skali naszego regionu.
Historia firmy Mondi Świecie S.A. sięga lat 60-tych XX w., kiedy to w listopadzie 1960 r. Komisja Planowania przy Radzie Ministrów podjęła decyzję w sprawie lokalizacji i podjęciu budowy kombinatu celulozowo-papierniczego w Przechowie k/Świecia. Firma powstała w 1961 r. pod nazwą Zakłady Celulozy i Papieru w Świeciu. w lipcu 1967 roku uruchomiono pierwszy wydział celulozowni bukowej i rozpoczęto produkcję celulozy wiskozowej. Był to początek działalności produkcyjnej. Dalszy rozwój przedsiębiorstwa związany był z uruchamianiem kolejnych wydziałów produkcyjnych: workowni, kolejnych maszyn papierniczych, kartonażowni.
W 1977 roku budowa kombinatu dobiegła końca. Powstała szeroka gama produktów od celulozy wiskozowej, celulozy sosnowej, papierów do produkcji tektury falistej, papierów workowych i kartonów po worki papierowe, tekturę falistą i opakowania tekturowe. Przez wzgląd na trudności z uzyskaniem części zamiennych do urządzeń, jakie pojawiły się w latach 80-tych na znaczeniu zyskała niewielka maszyna do produkcji deficytowego wówczas papieru toaletowego.
W styczniu 1991 r. w związku z postępującą w Polsce transformacją ustrojową przedsiębiorstwo państwowe – Zakłady Celulozy i Papieru w Świeciu – zostało przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.
W kwietniu 1997 r. 15% akcji Spółki wprowadzono na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. w sierpniu tegoż roku większościowy pakiet akcji sprzedano inwestorowi strategicznemu, spółce Framondi NV, z siedzibą w Holandii. Zmianie uległa nazwa świeckiej Spółki na Frantschach Świecie S.A. Grupa Frantschach należała w 100% do Mondi – jednego z liderów przemysłu papierniczego i opakowań. 20.01.2005 firma zamieniła nazwę na Mondi Packaging Paper Świecie S.A., natomiast 16.05.2008 na Mondi Świecie S.A.
Okres ostatnich dziesięciu lat najmocniej wpłynął na dzisiejszą pozycję firmy. Postęp nastąpił niemalże we wszystkich obszarach działalności spółki, począwszy od poprawy bezpieczeństwa i środowiska poprzez wzrost produkcji, sprzedaży (w tym znaczny wzrost eksportu), aż po zwiększenie wartości spółki mierzonej ceną akcji na giełdzie w Warszawie.
W 2009 roku podjęto największą w historii firmy i regionu inwestycję 350 mln € na budowę nowej maszyny papierniczej MP 7 i całego ciągu produkcji tektury i opakowań. „Święto Papieru Mondi – Świecie – Chełmno” zorganizowano, aby uczcić to wydarzenie zarówno w gronie klientów, władz, jak i pracowników, ich rodzin i społeczności lokalnej, a także, aby wspierać integrację i promocję dwóch środowisk miejskich Świecia i Chełmna oraz firmy Mondi. „Zaangażowanie się w działalność społeczności lokalnej i jej rozwój” jest jednym ze standardów operacyjnych projektu Zrównoważonego Rozwoju realizowanego przez grupę Mondi, toteż zorganizowanie cyklu imprez zaplanowanego na czerwiec 2010 r. jest bez wątpienia doskonałym pomysłem.
Papiernia w Przysiersku
W odległości kilku kilometrów od Świecia, nad rzeką Wdą, leży miejscowość Przysiersk, wg ustaleń F. Pabicha nazywana przed 1772 rokiem Przysiersko, a po tym czasie Heinrichsdorf. Historia miasta i regionu związana jest z działalnością szlacheckiego rodu Konopackich herbu Odwaga (Mur Konopackich).
Papiernię w Przysiersku założył między 1549 a 1566 rokiem Jerzy Konopacki (ok. 1510–1566), starosta świecki, kasztelan chełmiński, syn Jerzego (ok. 1480–1543), wojewody pomorskiego, ożeniony z Anną, córką Stanisława Kostki herbu Dąbrowa. Konopacki zatrudnił w papierni „majstra Niemca nazwiskiem Wilde”, który dzierżawił ją zapewne jeszcze w 1570 roku. Wówczas bowiem, dziedzicząca po zmarłym mężu starostwo świeckie, Anna Konopacka opłacała z Przysierska pobór od pracowników papierni.
Nie wiadomo dokładnie kiedy młyn papierniczy przeszedł na własność rodów Dulskich i Kostków, skoligaconych z Konopackimi. Kolejnym jego właścicielem był Jan Dulski herbu Przeginia (Przegonia). Przypuszczalnie chodzi o kasztelana chełmińskiego i podskarbiego wielkiego koronnego, który w 1580 roku otrzymał starostwo świeckie, utracone w 1578 roku przez Konopackich. Zmarł on w 1590 roku, a wdowa po nim, Zofia Herburt wyszła za mąż za Jana Kostkę herbu Dąbrowa, starostę świeckiego i lipieńskiego. On też zapewne do 1592 roku był kolejnym właścicielem papierni w Przysiersku.
W latach 1564–1579 papiernia, notowana także jako osobna miejscowość pod Przysierskiem zwana Papiernią, znakowała swoje wyroby filigranem z herbem Konopackich — Odwaga. Rozpowszechniony w Prusach i ziemi chełmińskiej ów herb przedstawiał mur obronny zwieńczony trzema blankami. Jego podobieństwo do herbu Grzymała czy herbu miasta Torunia utrudnia identyfikację wczesnych filigranów papierni w Przysiersku. Wyprodukowanych w niej papierów, znakowanych herbami Przeginia i Dąbrowa nie odnaleziono.
Papiernia czynna była przypuszczalnie jeszcze w 1772 roku. z tego czasu pochodzi przypisywany jej filigran przedstawiający orła z monogramem FWR i niemiecką nazwą miejscowości Heinrichsdorf.
W latach sześćdziesiątych XX w., niedaleko przysierskiego młyna papierniczego, w Świeciu wzniesiono kombinat celulozowo-papierniczy, obecnie Mondi Świecie S.A.
Filigrany Papierni Przysiersk w kolejnych latach działalności:
„Celuloza” w Świeciu, kontynuatorem wielowiekowych tradycji papierniczych
Zakłady firmy Mondi w Świeciu u progu XXI wieku są największym w Polsce producentem masy celulozowej i papieru. Będąc potentatem w skali regionu dziedziczą również chlubne — sięgające schyłku średniowiecza — tradycje papiernicze, wszak pierwsze czerpalnie papieru na ziemiach polskich wzniesiono pod koniec XV wieku we Wrocławiu, Świdnicy, Nysie, Raciborzu (na Śląsku należącym wówczas do królestwa Czech) i Prądniku Czerwonym pod Krakowem.
Tradycje wyrobu mas celulozowych nie sięgają tak daleko jak papieru, gdyż pierwsze wytwórnie celulozy techniką alkaliczną (wówczas sodową) powstały w latach 70. XIX stulecia na Pomorzu: w Koszalinie (w latach 1870–1871), Dąbiu koło Szczecina (1872–1873), Gdańsku (ok. 1874) i Osinowie Dolnym (1936). Kilka celulozowni alkalicznych założono na Śląsku: w Czarnej Hucie będącej dziś częścią Tarnowskich Gór (1876), Kaletach (1884), Krapkowicach (1902) i Jeleniej Górze (1941). Na ziemi lubuskiej powstała jedna celulozownia alkaliczna — w Kostrzynie (1938).
Począwszy od schyłku lat 70. XIX w. rozwijała się produkcja masy celulozowej techniką kwaśną (siarczynową). Tego typu zakładów powstało znacznie więcej niż wytwórni alkalicznych (około 20), spośród których największe uruchomiono w KoĽlu (1891), Włocławku (1899), Skolwinie (1912) i Niedomicach (1937). Technologia siarczynowa została w Polsce zarzucona u schyłku XX wieku i współczesne wytwórnie masy celulozowej w Świeciu, Kwidzynie i Ostrołęce stosują metodę alkaliczną. Obecnie jest to metoda siarczanowa.
Celulozownię w Czarnej Hucie koło Tarnowskich Gór w latach 70. XIX wieku założył znany górnośląski arystokrata i przemysłowiec (właściciel licznych hut i kopalń) hrabia Hugo Henckel von Donnersmarck. Właśnie on zachęcony sukcesem swej inwestycji na Śląsku, w 1881 r. w Frantschach (Karyntia) rozpoczął budowę kolejnej celulozowni. Zakład w Karyntii przetrwał do dnia dzisiejszego, a dzięki dużym inwestycjom stał się jednym z poważniejszych producentów celulozy i papieru w Europie Środkowej. w 1997 r. wraz z południowoafrykańskim koncernem Mondi Holding GmbH. firma z Frantschach utworzyła konsorcjum pod nazwą Framondi N.V., które kupiło większościowy pakiet udziałów spółki Celuloza Świecie S.A. — największego polskiego producenta celulozy i papieru. Proces prywatyzacji zakładów celulozowo-papierniczych w Polsce pod koniec XX wieku ma zatem związki z inwestycjami realizowanymi z inicjatywy górnośląskiego arystokraty i przemysłowca u schyłku XIX stulecia.
Czarna Huta
Czarna Huta — hala produkcyjna.
Literatura:
- K. Maleczyńska, „Dzieje starego papiernictwa śląskiego”, Wrocław–Warszawa–Kraków 1961, s. 18–24.
- M. Szymczyk, „Powstanie i rozwój przemysłu papierniczego do 1918 r. na obszarze dzisiejszej Polski”, Przegląd Papierniczy 11/1997, s. 724–728.
- M. Szymczyk, „Hrabia Hugo Henckel von Donnersmarck pionierem produkcji celulozy na Śląsku. Dzieje zakładów celulozowo-papierniczych w Czarnej Hucie”, Śląsk Opolski 1/2001, s. 40.
- „Forty years of Świecie Mill. Czterdzieści lat Zakładu w Świeciu”, Bad Vöslau 2007, s. 38.